تبلیغات
درخت علم - فشار خون طبیعی چقدر است ؟


خون مایعی است ارزشمند حاوی مواد حیاتی مورد نیاز سلول های بدن . به همین دلیل قلب با ضربان تلمبه مانند خود ، آنرا به طور مداوم درون رگ ها به گردش در می آورد تا مواد معدنی ، ویتامین ها ، مواد غذایی و اکسیژن از طریق خون ، در دسترس سلول های بدن قرار گیرد .

فشاری که خون به هنگام حرکت درون رگها به دیواره آنها وارد می آورد تحت عنوان فشار خون نامیده می شود . برای سهولت در مقایسه و ارزیابی ، معمولا این فشار را در دو نقطه زمانی اندازه گیری و بیان می کنند .

فشار خون ماکزیمم (سیستولیک) ، فشار خون در زمانی که قلب در حال انقباض بوده و خون را با شدت درون رگها پمپ می کند . این فشار معمولا در حدود 120 میلی متر جیوه می باشد .

فشار خون مینی مم(دیاستولیک) ، فشار خون در زمانی که قلب در حال انبساط است و خون سیاهرگی در حال برگشت به قلب می باشد . این فشار معمولا در حدود 80 میلی متر جیوه می باشد


.

 

فشار خون طبیعی چقدر است ؟

بر این اساس فشار خون نرمال را با عدد 80/120 یا 12 روی 8 نشان می دهند که 12 ، مقدار فشار خون ماکزیمم و 8 ، نشانگر فشار خون مینی مم می باشد . البته این عدد در افراد مختلف و بر اساس شرایط سنی ، تغذیه ای ، روانی و خصوصیات ژنتیکی و فردی متفاوت است . ضمنا فشار خون در یک فرد نیز در طول شبانه روز تغییرات جزئی و ناچیزی خواهد داشت .

تنظیم فشار خون در حد نرمال یکی از مکانیسم های پیچیده و حیاتی بدن انسان است که عوامل مختلفی در آن نقش دارند . بالا رفتن و پایین آمدن این فشار هر یک موجب بروز عوارضی در فرد می شوند اما آنچه بیشتر اهمیت دارد بحث بالا رفتن این فشار است که از آن به عنوان پرفشاری خون و یا در اصطلاح فشار خون یاد می شود . معمولا هنگامی بحث پرفشاری خون بالا برای یک فرد مطرح می شود که فشار خون وی در چند نوبت ارزیابی از 90/150 یا 15 روی 9 بیشتر باشد.

پرفشاری خون چه زمانی مطرح می شود ؟

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که یک نوبت بالا بودن مختصر فشار خون معمولا نشانه پرفشاری خون نیست چون همانطور که گفته شد عوامل مختلفی می توانند در طول شبانه روز موجب بروز تغییر در این عدد شوند .

بحث پرفشاری خون هنگامی مطرح می شود که فشار خون بیمار در چند نوبت اندازه گیری با فواصل زمانی 3-2 روزه از 15 روی 9 بیشتر باشد . البته در مواردی که فشار بیمار در اولین نوبت مراجعه خیلی بالاتر از حد طبیعی باشد نیز باید به پرفشاری خون فکر کرد .

نکاتی که به هنگام اندازه گیری فشار خون باید در نظر گرفته شوند.

با توجه به اینکه بالا رفتن ضربان قلب می تواند موجب بالا رفتن فشار خون شود ، بهتر است فرد پیش از اندازه گیری فشار خون چند دقیقه ای در حالت نشسته استراحت نماید .

فرد باید به هنگام اندازه گیری فشار خون در حال آرامش کامل باشد .

بهتر است دست بیمار به هنگام اندازه گیری فشار خون ، کاملا راحت و آزاد باشد و از مشت کردن دست و یا فشار و انقباض عضلات پرهیز شود .تاریخ : پنجشنبه 23 بهمن 1393 | 02:40 ق.ظ | نویسنده : علیرضا کاظمی فرد | نظرات


  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی
  • ابزار هدایت به بالای صفحه

    پشتیبانی